راهنمای خرید 33 مدل امپلی فایر دو کاناله (استریو) ارزان و با کیفیت ⎰آمپلی فایر⎱

راهنمای خرید 33 مدل امپلی فایر دو کاناله (استریو)

  • 1 شهریور 1400
  • 0 نظر
  • admin

آمپلی فایر تقویت صدا چیست؟

♫دستگاه تقویت کننده صدا که اصطلاحا آن را به زبان انگلیسی ♫آمپلی فایر Amplifier می‌نامند، یک پکیج متشکل از قطعات الکترونیکی است که می‌تواند صدا را دریافت و تقویت کرده و به صورت شفاف و قوی‌تر به اسپیکر ارائه دهد. این دسته از لوازم الکترونیکی دارای تنوع بسیار بالایی هستند و متشکل از شاخه‌ها و زیرشاخه‌های متفاوتی می باشند.

در واقع ما می توانیم به آمپلی فایرهای یکجا و آماده اشاره کنیم یا به انواع ماژول آمپلی فایر یا کیت آمپلی فایر ماژولار مونتاژ شده یا مونتاژ نشده. همچنین برخی از این ماژول های آمپلی فایر دارای ولتاژ و جریان برق مستقیم DC ( باتری ماشین یا آداپتور ) یا متناوب AC ( ترانس برق خانگی ) هستند. ضمن آن که آمپلی فایرها می توانند با آی سی یا چیپ IC کلاس های گوناگون کاری مانند مدل AB، یا کلاس D، یا ماژول آمپلی فایر STK ساخته شده باشند یا از ترانزیستورها برای تقویت کنندگی صدا در آن ها استفاده شده باشد. برخی از این بردهای آمپلی فایر دارای ولوم تنظیم صدا، باس و تریبل و یا محافظ اتصال کوتاه بوده و برخی این ویژگی ها را ندارند.

همان‌گونه که اشاره شد این وسیله می تواند سیگنال‌های ضعیف صدا چه آنالوگ یا دیجیتال را تقویت کند. اندازه‌ی تقویت صوتی این دستگاه‌ها با یکدیگر متفاوت است و معمولا برای مشخص کردن میزان صدای تقویت شده آن ها و دسته بندی آن‌ها از مشخصه‌ی توان یا وات که با W نشان داده می شود بهره برده می شود. این دستگاه می‌تواند کاربردهای گوناگون داشته باشد و در توان‌های متفاوتی ارائه شود، ممکن است جهت ساخت سیستم صوتی خانگی به کار برده شود یا برای ساخت سیستم صوتی خودرو و یا اسپیکر و در نهایت به عنوان آمپلی فایر هیئت‌های مذهبی، مساجد، تکایا، شرکت‌ها، بیمارستان‌ها و مطب پزشکان و لابی هتل ها و…

پیشنهاد:
راهنمای انتخاب 33 مدل کابل امپلی فایر و کیت سیم کشی آمپلی فایر

ماژول امپلی فایر تک و دو کاناله، ساب ووفر

یک نکته دیگر که در دسته بندی آمپلی ها اهمیت دارد تعداد کانال های خروجی هر دستگاه است. در واقع این دستگاه ها می توانند دارای 1 کانال خروجی یعنی مونو یا دارای 2 کانال خروجی یعنی استریو یا دارای 3 کانال خروجی یعنی استریو + خروجی ساب ووفر جداگانه یا 4 کانال باشند. مواردی که دارای یک خروجی ساب ووفر جداگانه هستند در واقع کار را برای کاربر ساده کرده اند و کاربر تمامی فرکانس های خروجی صدا را به صورت تفکیک شده در اختیار خواهد داشت و دیگر نیاز به مدار فیلتر پایین گذر یا مدار فیلتر بالاگذر صدا نخواهد داشت.

  • آمپلی فایر دو کانالاگر به دنبال تنوع بیشتر هستید به شما پیشنهاد می کنم حتما یک آمپلی فایر دو کانال (استریو) تهیه نمایید. از این بعد  شما می توانید از دو کانال برای تقویت صدای دو عدد اسپیکر استفاده کنید، البته بیشتر آمپلی های دو کانال توانایی بریج شدن یا تبدیل زدن در حالتی که به ان ها ساب ووفر هم وصل نمایید را دارند.

امپلی فایر استریو

مشخصات آمپلی فایرهای استریو به صورت تخصصی

برای خرید انواع آمپلی فایر نیاز است که حتما به مشخصات آن ها توجه شود. البته شماری از دستگاه هایی که به صورت تجاری تولید می شوند نیز به صورت دقیق اطلاعات را ارائه نمی دهند که می توان با بهره گیری از دیتاشیت آی سی و قطعات الکترونیکی ساخته شده آن ها را به دست آورد. ما در ادامه به صورت کوتاه به برخی از این مولفه های مهم خواهیم پرداخت تا با این مفاهیم آشنا شوید.

توان واقعی یا RMS آمپلی فایر چیست؟

حتما اصطلاح RMS یا توان مصرفی به گوش شما خورده است، چرا که درگیر خرید آمپلی فایر یا ماژول آمپلی فایر بوده اید. برای شناخت این واژه باید گفت که RMS کوتاه شده اصطلاح Root Mean Square است که کم و بیش معنای جذر میانه مربعی را می دهد که در ریاضی نیز کاربرد دارد اما ما در این جستار با ریاضی کاری نداریم و قصد داریم ارتباط این واژه RMS را آمپلی فایر ها بررسی کنیم.

در واقع باید دانست که قدرت خروجی پیوسته‌ی آمپلی فایرها با معیار توان یا وات W اندازه گیری می شود، ولی توان راستین آمپلی فایر را با RMS مشخص می کنند. در واقع هر چقدر میزان RMS دستگاه Amplifier بیشتر باید میزان شفافیت و قدرت خروجی صدا دستگاه بالاتر خواهد بود. البته این را باید در نظر داشت که قدرت واقعی RMS می تواند در ولتاژهای گوناگون متغییر باشد. بیشتر تولیدکنندگان ماژول آمپلی فایر یا دستگاه های دارای این تقویت صوتی قدرت حداکثری MAX را روی بسته بندی کالا درج می کنند که همان میزان اوج در نمودار سینوسی است. این قدرت در واقع میزان حداکثری توان دستگاه است به این معنا که در پخش یک موسیقی می تواند برای چند ثانیه یا یک لحظه اوج بلندی صدا را اجرا نماید و در درازمدت این امکان فراهم نیست.

پیشنهاد:
راهنمای خرید 33 مدل اسپیکر میدبیس قوی مناسب بستن سیستم اسپورت

مقاومت امپدانس و تطبیق امپدانس اسپیکر

خروجی صدای تقویت شده از توسط آمپلی فایر با یک میزان امپدانس یا مقاومت که با علامت اهم شناخته می شود محاسبه و ارائه می شود. این الزامی است که خروجی انواع اسپیکر و باند بسته به میزان امپدانس آمپلی فایر مورد نظر یکسان باشد. یعنی نیاز است به یک آمپلی فایر 4 اهم یک اسپیکر 4 اهمی متصل شود و اگر قرار است چند بلندگو به آن متصل شود حتما موضوع تطبیق امپدانس بلندگو در نظر گرفته شود و در صورت نیاز بلندگوها به صورت سری یا موازی بسته شوند تا با امپدانس خروجی آمپلی فایر یکسان شود. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه خواندن این مقاله درباره ی تطبیق امپدانس بلندگو را به شما توصیه می کنیم.

دسی بل یا حساسیت صدا در حجم صدا

واژه‌ی دسی بل decibels که با حروف db نشان داده می شود را می توان حساسیت معنا کرد. تراز صدا با میزان دسی بل شناخته می شود. باید دانست که گوش انسان جاسازی گوناگونی از سطوح صدا را در فرایند غیرخطی دارد. یعنی هر میزان که قدرت صدا افزایش پیدا می کند گوش ما نیز حساسیت کم تری خواهد داشت. به زبان فنی تر دسی بل ها یک سنجش لگاریتمی از بلندی نسبی صدا هستند.

متفاوت بودن در حد 1 دسیبل کمترین میزان احساس شونده در حجم، میزان 3db میانه و نزدیک به 10 دسی بل درک کم و بیش 2 برابر شدن صدا را نشان می دهد. اگر قصد داشته باشیم به زبان ساده تر توضیح دهیم ( زبان غیرعلمی ) می توان گفت صدای پچ پچ 15 تا 25 دسی بل، نویز پس زمینه نزدیک به 35db، صدای معمول محیط پیرامون 40 تا 60، گفتگو کردن 60 تا 70، صدای ارکستر حداکثری 105، آستانه‌ی صدای دردناک 130db، صدای موتور جت 180 دسی بل و شلیک گلوله 140 تا 165 دسی بل است.

این نکته را نیز باید در نظر داشت که برای نمونه یک تقویت کننده که دارای خروجی صدا با توان 100 وات در هر کانال است می تواند حجم صدایی 2 برابر نسبت به آمپلی فایر 10 وات را تولید کند. به این معنا که اگر قصد تولید حجم صدایی دو برابر 100 وات داشته باشیم نیاز به آمپلی فایر 1000 وات داریم و نه 200 وات.

لیست محصولات منتخب

 

درحال دریافت محصولات منتخب...

به نظر شما این پست خوب بود؟ اگر پسندیدید حتما امتیاز دهید!
نوشته های مرتبط

بهترین کرم ها (ژل) محافظ حرارتی برای مو هایی قوی و سالم

☻موهای صاف و ابریشمی و براق مطمئناً زیبا و جذاب به نظر می رسند، اما قرار گرفتن موهای شما در […]

19 تا از بهترین بیگودی های مو برای فر و موج های عالی + راهنمای انواع بیگودی و موارد استفاده

✍ فرهای پر جنب و جوش و بادوام بهترین دوست یک زن هستند. آنها می توانند فوراً هر ظاهری را […]

چگونه موهای خود را با اتو فرکننده مو به روش صحیح فر کنیم

♫فرقی نمی‌کند موهای کوتاه یا بلندی داشته باشید، یک فرکننده می‌تواند به شما کمک کند موهای مجعد رویاهایتان را داشته […]

بهترین مدل های فر کننده مو رمینگتون – بررسی 2022

رمینگتون یک نام آشنا برای لوازم آرایشی✄ است☺: این برند طیف گسترده ای از گزینه ها را برای انواع و […]

بهترین مدل های فرکننده مو ایمن ، بدون آسیب و باکیفیت

✎ این روزها، چه کسی مدل های امواج ساحلی را نمی خواهد؟ این سبک بسیار متنوع ظاهر هر فردی را […]

10 گام ساده برای استفاده از سشوار برس دار چرخشی

✍ بسیاری سشوار های برس دار را یک پله بالاتر از فر کننده های سنتی می‌دانند. این دو دارای طراحی […]

5 نکته ای که قبل از خرید اتو فرکننده مو باید بدانید

✎ استفاده از گرما برای صاف کردن یا فر کردن موهایتان این روزها بسیار متداول شده است. اطلاعات و تحقیقات […]

بهترین مدل های فرکننده مو چرخشی (اتوماتیک)

انتخاب یک ابزار حالت دهنده برای فر کردن موها گیج کننده است.✈ ☯ موهای فر به استایل شما زیبایی و […]

دیدگاه های مطلب
0 دیدگاه برای این نوشته
ارسال یک دیدگاه